<>


X
Zdolané vzdálenosti

1 466km
3 288km
35km
672km

My Flightdiary.net profile

Skotsko

Deník
Cestou necestou
1 - Na sever
2 - Edinburgh
3 - Falkirk a Dunnottar
4 - Vysočinou k Loch Ness
5 - Ostrov Skye
6 - Okolí Ben Nevis
7 - Blair Castle a Stirling
8 - Závěr
Na sever, aneb ČD jede nedojede
2014-07-26

Tento výlet vznikl poněkud na rychlo a jelikož na poslední chvíli už do Edinburku z Prahy nebyly volné žádné letenky, odlétal jsem z Bratislavy. Radši bych ani nezmiňoval mé ranní nemilé překvapení, když na mně paní u pokladny ČD vybafla tak závratnou sumu, že bych mohl za tu částku pendlovat mezi Ostravou a Prahou celý víkend. No nic, moje vina, trochu jsem zapomněl, že existují i jiné tratě, kde českým drahám nikdo nekonkuruje a můžou si vymýšlet astronomické ceny. Tak se pojďmě podívat, co jsem za tu exkluzivní částku dostal :-) ...

S trochou štěstí jsem v přeplňeném vlaku plném rezervací našel aspoň jedno místo a až k Brnu by to celkem šlo (šlo=jsem šťastný, že nesedím na schodech či záchodě :-)). ALe pak to přišlo. Jedete si takhle vlakem do zatáčky, koukáte se při kochání krajinou na vaši lokomotivu a ta se najednou s částí vlaku utrhne(doslova!) a jede si dále bez vaší části vlaku, která prudce zabrzdí na bezpečnostních brzdách. Co k tomu dodat, ČD umí i to co se i ve filmu málo kdy vidí :-). Rychle přesedám do jiného vlaku směr Břeclav v naději, že svůj let stihnu. Mým milým českým drahám se i přes sliby paní průvodčí nedaří pozdržet v Břeclavi jiný vlak, který by nás nebohé cestující odvezl do cíle. Končím tak právě v Břeclavi, kde čekám než páni nádražáci opraví roztrhlý vlak a zpoždění mezitím narůstá ...

Zpoždění nám pěkně roste :-)

Nakonec se přecijen povede a o hodinu a půl později přijíždí spravený vláček. Ikdyž né tak úplně. Asi se jim při spojování pomíchaly nějaké káblíky, takže nejde klimatizace a vagóny se okamžitě mění v saunu. Konečně rozumím proč byla jízdenka tak drahá .. hodinový vstup do saunového světa je věc exkluzivní:-) Ještěže je v Bratislavě tak malé nádraží a o letišti (skoro tak malém jako to naše Ostravské) ani nemluvě. Takže nakonec beze mně na sever neletěli :-)

Edingurk je další malé letišťátko, které rychle přebíhám a vyzvedávám z půjčovny auto. Grrrr ... není modré :-) ... budu mu tedy říkat pan Black :-). Barva je ale to nejmenší. Je to rodilý angličan, takže řízení na pravo a řadící páka do levé ruky. No bude s ním ještě sranda :-) Do centra města jsem si na poprvé netroufal (asi prvně od autoškoly řadím celou cestu jen do trojky :-) ) a tak pana Blacka parkuju u nádraží South Gyle a do centra jedu vlakem.

Přestup na vlak do Edinburku

Rychlé ubytování v hostelu a okamžitě vyrážím na první průzkum města, než se úplně setmí. Edinburk mi hned obrovsky zlepšil náladu, protože je to opravdu překrásné město. Ale o tom podrobněji až zítra. Teď si když tak prohlédnětě pár fotek z procházky v galerii, ale jelikož je už po druhé v noci a krom té hoďky odpočinku jsem nespal už skoro 42 hodin, tak to jdu rychle dohnat :-) Dobrou.

Já na procházce ...