Přihlásit


X
Zdolané vzdálenosti

659km
0km
17 235km
108km
158km

My Flightdiary.net profile

Dubaj & Sri Lanka

Deník
0 - cestou necestou
1 - Dubaj
2 - Abu Dhabi
3 - Emiráty
4 - Dambulla
5 - Sigiriya a Polonarruwa
6 - Anuradhapura
7 - Kandy a vlakem
8 - Adam`s peak
9 - Matara a pláž
10 - 3 dny skákání domů
Dubaj
2015-03-18

Ráno se probouzím omrzlý, protože hotelová klimatizace jede na plno. Arabáši zapomněli, že to je hotel a né mrazící box a jakákoliv regulace či vypínač chybí. Ale tak energie je dost a není s ní třeba šetřit(jak jsem později mohl vidět i jinde) ... jsme přece v Emirátech :-). Můj hotel se nachází ve staré části Dubaje se jménem Deira, již od nových částí odděluje úzký záliv. Kolorit Deiry dotvářejí hlavně stará tržiště (říkají se jim tady ``suky``), přes která jsem ráno procházel směrem k zálivu.

U stánků na trhu není radno zastavovat ani fotit ... hned vám chtějí něco prodat ... ``Hallo my friend :-)`` Nebo v mém případě ``Ouuu Hallo Jack Sparrow :-)``

Nevím jestli se arabáši na mně nějak domluvili, ale kterýkoliv trh procházím, tak na mě všichni trhovci volají a oslovují Jack Sparrow :-) Pravda, že jiného dlouhovlasého chlapa jsem tady za celý den nepotkal. Možná jejich oblíbený hrdina, protože nejedna loď plující zálivem vypadá jako z pirátů v Karibiku :-). Záliv kromě mnoha starých velkých lodí křižuje hlavně nespočet malých loděk, kterým se říká abra. Na jednu naskakuju i já a nechávám se převézt na druhou stranu do nové Dubaje.

Abry byly původně pro dělníky jezdící za prací do nové Dubaje(nejsou tady totiž skoro žádné mosty), ale nějak si je oblíbili turisté :-)

Nová Dubaj = nové dopravní prostředky :-). Tím nejnovějším je tady metro. Čišicí novotou, luxusní, automatizované metro vypadá krásně a zprvu jsem si říkal, jak skvělé MHD tady mají, ale není vše tak perfektní jak se na první pohled zdálo. Použitelné je totiž jenom ve staré části, kde vede pod zemí. Všude jinde jede jenom jako rovnoběžka s místní hlavní dálnice vedoucí rovně skrz celou Dubaj. Zastávky jsou strašně daleko od míst, kam by se potřeboval člověk dostat. Ukázkovým příkladem je i zastávka u aktuálně asi největší místní atrakce, mrakodrapu Burj Khalifa s nákupním centrem Dubai Mall. Leží totiž skoro kilometr daleko. Ze zastávky metra vede sice až na místo prosklený klimatizovaný tubus, ale minimálně čtvrt hoďce chůze se nevihnete. Já se ale hlavně nevyhl návštěvě prozatím nejvyššího mrakodrapu na světě - Burj Khalifa. Dobré dvě hodiny jsem strávil procházením a kocháním se výhledy ze 124. a 125. patra.

... do 124 patra :-)

Mají zde sice ještě jednu vyšší vyhlídku ze 148. patra, ale za nehoráznou cenu dělající v přepočtu tři a půl tisíce korun. Asi šejkům docházejí prachy a musí vydělávat na turistech :-) Odpoledne jsem měl bláhový plán se podívat k hotelu Burj Al Arab a na palmový ostrov. Už jen dostat se k prvně jmenovanému se ukázalo pomocí MHD jako skoro nemožné a zabralo mi přes 4 hodiny.

Burj Al Arab. Dále mě nepustili. Exkurzi nemám objednanou a v kapse mi chybí pár desítek milionů :-)

Místo klidného odpočinku a návštěvy palmového ostrava jsem se nakonec tak tak stihl vrátit k Burj Khalifa na jedny z posledních vystoupení Dubaiské fontány. Show je to krásná, až jsem vám ji zapomněl vyfotit :-) ... tak aspoň večerní Burj Khalifa :-)

Burj Khalifa