<>


X
Zdolané vzdálenosti

6km
2 976km
117km
1 019km

My Flightdiary.net profile

Řecko

Deník
Na sever a na jih
1 - Athény
2 - Mykény
3 - Santorini
4 - Zpátky na pevninu
5 - Příjezd do Meteory
6 - Meteora
7 - Soluň
8 - Varšava
Athény
2017-05-05

Jsem v Athénách, takže jak začít jinak mou řeckou odyseu, než prohlídkou tohoto prastarého města plného historických šutrů a zbytků sloupů rozesetých různě po okolí. Výhled na hlavní skládku rozpadlých sloupů mám při snídani přímo ze střechy hotelu.

Výhled u snídaně :-)

Vášnivým milovníkům starořecké historie se omlouvám, ale nic jiného než rozházené kamení to opravdu není. A že těch nadšenců pro šutroví musí být. Každy větší shluk balvanů a rozpadlých sloupů řekové řádně obehnali plotem a vybírají mastné vstupné. Navíc u vstupů se táhnou k pokladnám nekonečné řady přes rozpálená kamenná nádvoří pod ubíjejícím sluncem. Ano, přijel jsem do Athén pozdě a už tu řádí můj odvěký nepřítel Oskar Palič :-). Ještě že mě kamennná pole nechávají chladným a prohlížím si jen venkovní opevnění.

Některá místa zajímají i mně, jako třeba původní stadion Panatinaj, ale po tom co mě hlídač nepustil ani k plotu udělat snímek skrze pletivo, procitám a upaluju od těch zlodějů pryč. Ještě že Athény jsou i mimo šutry nádherné město. Nejhezčí mi příjde národní park vedle parlamentu, kde trávím většinu z horké části dne. Pěkně ve stínu stromů a bujné zeleně tvořící oázu chladu uprostřed rozpálené kamenné džungle.

Stín a chládek v národním parku.

Jakmile oskar poleví, je čas vylézt na nejvyšší místo Athén - špičaté návrší se zvonicí a kostelem svatého Isidora. Je odsud krásný výhled na celé město a zvedající se podvečerní vánek dělá prostě moc dobře :-)

Výhled od Svatého Isidora

Před úplným západem slunce se stíhám ještě rychle přemístit na skaliska naproti Akropole. Pro západ slunce ideální místo, což ví samozřejmě každý, takže je tady lidí jak much. Až se Akropole ani nedá vyfotit bez nějakého zavázejícího člověka. A že to jsou někdy pěkně kýčovitě romantické výjevy :-)

Zavázející párečky :-)

Vesměs jsou ale skály plné skupinek mladých lidí, kteří se posrkávajíc pivko kochají zacházejícím sluncem a výhledem na město.

Jsem z té romantiky nějak dostal hlad, takže nejbližší hospoda je moje a přecpaný se pak tak tak dovalím k hostelu. Ještě že tady mají výtah. Nějak mě to jídlo a celý den zmohli. A není divu. Ani se to nezdá, ale než se osprchuju a prohlédnu fotky, je zase jedna v noci a zítra mám navíc v plánu vstávat něco po šesté :-)