<>


X
Zdolané vzdálenosti

5 410km

My Flightdiary.net profile

Island

Deník
Léto pořád tady
1 - Reykjavík a Glymur
2 - Geysir,Gullfoss a spol.
3 - Skanzeny - Akureyri
4 - Velryby a Aldeyjarfoss
5 - Mývatn - Podkova
6 - Mývatn
7 - Extrémní přejezd
8 - Duhové hory
9 - Den na odpis
10 - Ledovce a vodopády
11 - Do Ameriky a domů
Ledovce a vodopády
2017-07-15

Naše motlitby byly vyslyšeny a ráno se probouzíme do prozářeného krásného dne. Snad úplně první hezké ráno za náš pobyt na Islandu. Obvyklý scénář je: dopoledne mlha a déšť a odpoledne hezky - někdy :-). Není nač čekat a okamžitě vyrážíme na lagunu. Nevybrali jsme si obojživelné vozidlo, ale delší a intenzivnější plavbu na motorovém gumovém člunu. Ten vás zaveze až na druhou stranu laguny k ledovci a může se navíc mnohem více přiblížit k ledovým krám. Cestu k ledovci zpětně za výhodu nevidím, protože se k němu loď nepřiblíží méně než na několik set metrů. Ledovec totiž na svém kraji šahá přes třista metrů pod hladinu a při ulomení ledu v celé své výšce tudíž ohrožuje vše v okruhu skoro půl kilometru. Následné kličkování v bezprostřední blízkosti ledových ker můj dojem z výletu ale více než napravilo.

Krystalicky bílomodrá krása vás přivede k úžasu. Jenom je neradno zapomínat, že okolní voda má teplotu těsně nad bodem mrazu a je se potřeba pořádně držet boků člunu. Hodinka mezi ledovými kráskami uběne ani nevíte jak a už se zase soukáte z obleků a záchranných vest. Hezké počasí ale naštěstí ještě drží a provází nás i při procházce kaňonem Fjadrárgljúfur o nějakých 120km západněji.

... navštěvujeme kaňon Fjadrárgljúfur.

Přibližně dvoukilometrová procházka po vrchní hraně kaňonu je příjemným spestřením od sezení v autě. Na konci kaňonu vás navíc čeká překvapení v podobě vodopádu. Po další hodince jízdy následuje zastávka v městečku Vík í Mýrdal a následně výjezd na útesy Dyrhólaey. Jde o nejjižnější místo islandu a od majáku na vrcholu útesu je nádherný výhled.

Maják na útesech Dyrhólaey.

Navíc při procházce kolem majáku máme obrovské štěstí a konečně na vlastní oči můžu vidět živého papuchálka. To co se mi nepodařilo před měsícem v jeho hnízdišti v Irsku, se mi konečně poštěstilo na Islandu. Papuchálek je rychlý a hbitý, takže i přes jeho dovádění slabé čtyři metry ode mně, se mi ho nedaří zachytit. Jenom na jedné rozmazané fotce z dálky. Je asi čas na nákup nového fotovybavení s dlouhým objektivem. A nejlépe něco vodotěsného, protože následně navštívené vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss dávají foťákům řádně zabrat. Navíc se opět kazí počasí a kolem vodopádů pobíháme za deště.

Skógafoss

Druhý navštívený (Seljalandsfoss) se dá dokonce obejít zezadu a dívat se zpoza padající vodu do krajiny. Mě chrání nepromokavé oblečení, ale chudák foťák a telefon zažívají pořádnou sprchu. Za hezkého počasí poskytuje průhled vodopádem podívanou plnou barev lomícího se sětla, jenomže teď za deště samozřejmě nic :-)

Seljalandsfoss

Kemp v cílovém městečku Hveragerdi je opět nic moc, i když mají aspoň sprchy zadarmo. Ne že bychom je potřebovali. Hned po postavení stanu totiž vyrážíme do kopců nad městem, kudy teče horká řeka neboli Hot River. Řeka je opravdu plná horké a místy až vřící vody. Ve vrchní části údolí dosahuje voda teplot tak akorát vhodných ke koupání. Od města to není úplně nejblíže, a tak se snažíme ke koupelovým túňím dostat terénní cestou autem z druhé strany. Po bloudění a následném slézání prudkého kopce pěšky z druhé strany si nejsem jistý, zda jsme udělali dobře. Ale ponoření do čtyřicetistupňové lázně dává zapomenout všem pochybnostem a úvahám ... i faktu, že je pár stupňů nad nulou a opět leje jako z konve :-)

Koupání v potoce se skoro 40ti stupňovou vodou máme za sebou. Moc příjemné, jenom by nemuselo do toho tak lít.

Při návratu k autu už naštěstí neprší, ale jen mrholí :-). Jenomže se blíží druhá hodina ranní a zítra nás čeká, světe div se, už poslední den naší islandské jízdy.