<>


X
Zdolané vzdálenosti

5 410km

My Flightdiary.net profile

Island

Deník
Léto pořád tady
1 - Reykjavík a Glymur
2 - Geysir,Gullfoss a spol.
3 - Skanzeny - Akureyri
4 - Velryby a Aldeyjarfoss
5 - Mývatn - Podkova
6 - Mývatn
7 - Extrémní přejezd
8 - Duhové hory
9 - Den na odpis
10 - Ledovce a vodopády
11 - Do Ameriky a domů
Do Ameriky a domů
2017-07-16

Po pozdní večerce kvůli koupání v horkém potoce přišlo samozřejmě i pozdní vstávání. Ze všech míst, která nás na Islandu nejvíc zajímala, zbývá ale už jenom jedno a to máme po cestě na letiště. I když zvědavost nám ještě nedá a zastavujme si aspoň zvenčí prohlédnout nejslavnější islandské teplé koupele Blue Lagoon. Při snaze se dostat někam, odkud se dá laguna vyfotit, nechtěně proklouzneme kolem ochranky až dovnitř. Tam ovšem přichází ujištění, že Blue Lagoon vypadlo z našeho listu právem.

Blue Lagoon

Na fotkách z letáků podobných té mojí sice vypadá místo lákavě a vlastně i je, ale nemá s Islandem vůbec nic společného. Blue Lagoon je jen nóbl kombajn pro zpracování turistů na peníze. Ano můžete se tady naložit do příjemné lázně s plným servisem v podobě luxusního zázemí se sprchami a barem v bazénu, ale to není Island, který chce normální člověk zažít. Pro takový zážitek si můžete zajít do jakéhokoliv jiného aquaparku. Takže rychle odsud pryč. A to k mostu mezi dvěma kontinenty.

Místo zvané Reykjanes Peninsula leží na rozhraní dvou kontinentu, neboli dvou tektonických desek, které se podle teorie pohybují - čili driftují. Jako turistickou atrakci tady postavili přes viditelný zlom mezi deskami malý mostík, takže během pár metrů můžete přejít z Evropy do Severní Ameriky :-)

Popisovat následnou jízdu na letiště a cestovatelskou klasiku při přepravě zpátky domů se mi už prostě nechce. Vše proběhlo bez problémů a nic výjmečného se nepřihodilo, takže ani není vlastně co popisovat. Je půl čtvrté ráno, úháníme dálnicí z Wroclawi k Ostravě a já vám dopisuji těchto pár posledních slov o Islandu a našem setkání s touto krásnou, divokou a poněkud chladnou zemí. Island splnil kromě nezapomenutelných dvou týdnů strávených uprostřed nádherné přírody ještě jedno - odpočinek od horka, takž se na ta slibovaná tropická vedra v ČR dokonce už i těším :-)