<>


X
Zdolané vzdálenosti

1 466km
3 288km
35km
672km

My Flightdiary.net profile

Skotsko

Deník
Cestou necestou
1 - Na sever
2 - Edinburgh
3 - Falkirk a Dunnottar
4 - Vysočinou k Loch Ness
5 - Ostrov Skye
6 - Okolí Ben Nevis
7 - Blair Castle a Stirling
8 - Závěr
Edinburgh
2014-07-27

Právě jsem se vrátil z průzkumu města pln zážitků a navnazený vám povyprávět o všech těch zajimavým a krásných místech, která jsem během dne navštívil. Bohužel jsem právě natrefil na jednu nepříjemnost, kterou mě Skoti pořádně s prominutím nasrali. Takže se mi budou pěkná slova teď hledat poněkud hůře. Ale zkusím to :-) ...

St.Giles Cathedral

Ráno, probuzen do neustávajícího deště jsem se už už připravoval na tůr po místních muzeích a galeriích, která jsou jak už to v Anglii 4asto bývá zadarmo :-). Naštěstí kolem desáté déšť ustal a vyrazil jsem do ulic. Vůbec déšť je první věc, co mě tady zaujala. Připadá mi takový nějak jiný než u nás ... vydatný, ale drobnější. A nebo to je těmi lidmi, říkejme jim Skoti :-). V průběhu dne ještě nějaká ta přeháňka a nebo rychlá bouřka přišla, ale domorodci reagují na příchod mokrého z nebe trochu jinak než je u nás zvykem ... že začíná pršet - koho to zajímá? :-) Nikdo nikam neutíká se schovat a v poklidu všichni pokračují v rozdělané činnosti. Je to prostě jenom déšť a kdyby nebyl, tak to zase jenom znamená, že za chvíli nějaký příjde :-)

Vzhledem k neustálým přeháňkám jsem nejdříve zamířil na Edinburský hrad s vidinou schování se chvílemi uvnitř.

Vstup do hradu

Edinburgh je krásné město - starobylé, příjemné a hlavně tak nějak kompaktní, že je všude kousek. V něčem mi trochu připomíná Prahu(ne v kompaktnosti :-)) a v něčem určitě ... davy a davy lidí na hradě :-) Davy a zejména fronty nemám vůbec rád, takže jsem vypustil prohlídku a seběhl do podhradí si projít West Princes Gardens směrem na západ k St.Mary’s Cathedral a pak druhou stranou Edinburku zpět na východ. Jednotlivá místa ani nebudu zmiňovat a můžete si je prohlédnout i s popisky v galerii. Už tak se asi moc rozepisuju a s takovou by to mé obšírné popisování ani nikdo nakonec nedočetl :-) Nedá mi to se ale nezmínit o dvou pro mě nezvyklých místech – prohlídce Skotské národní galerie, muzea dětství a pak takový můj menší problém s místními poštovními schránkama.

Edinburgh international festival ... já vím, že na fotce je `kostel` :-)

Na tomhle obrázku (v pravo dole) to až tak nevypadá, ale neustále si je pletu s odpadkovými koši. Pár skotů či angličanů bude asi nemile překvapeno co jim příjde za psaní, protože nějaká ta slupka z banánu čí papírek od čokolády tam zkončíl 0:-) A možná právě proto teď večer přišla velká skotská odplata ... představte si, že se večer celí zničení a utrmácení vracíte na ubytování. Po dlouhém a nakonec teplém dni vysušení a vyžíznivělí už už cítíte lahodné pivko, které si dáte na schodech u kostela nad hostolem. A tu ejhle ... páni skoti mají zákaz po desáté večer prodávat v obchodech alkohol :-(. Ach jo další protialkoholoví „šílenci“. Někde jinde by mě něco takového třeba i napadlo, ale tady, kde se normálně z vesela pije(no spíše chlastá) celou noc a noční život neuhasíná ani v brzkých ranních hodinách to bylo pro mně překvapení. Ale dobře jim tak. Já to týden vydržím a hned zítra ráno po vyzvednutí auta si nakoupím aspoň půl kufru piv :-) Pro teď sedím v typickém skotském pubu a dávám si před spaním jednu orosenou lahodnou pintu ;-)