<>


X
Zdolané vzdálenosti

3 528km

My Flightdiary.net profile

Irsko

Deník
Útěk před létem
1 - Severní Irsko
2 - Achill Island
3 - Cliffs of Moher
4 - Dingle a Ring of Kerry
5 - Ring of Kerry a Cork
6 - Cesta do Dublinu
7 - Belfast a domů
Achill Island a Kylmore Abbey
2017-06-08

Jednodenní ochutnávka severního Irska spadajícího pod Velkou Británii stačila a míříme na jih k sousedům do Irské republiky. Navzdory ponocování u žeber s pivem se nám podařilo vstanout kolem šesté a brzy ráno vyrazit na dvou a půl hodinovou jízdu autem na ostrov Achill island. Téměř celou cestu pršelo a celou cestu jsme doufali, že po příjezdu na špičku ostrova k Achill Head přestane. A co myslíte ... samozřejmě nepřestalo :-). Naopak déšť ještě zesílil v liják, že jsme ani nebyli schopni opustit auto.

Pláž u Achill Head Pláž u Achill Head

Člověk by do takového nečasu ani psa nevyhnal. Ale ovci ano :-) ... a že se jich tady všude potuluje. Ovšem nejen na loukách, ale hlavně kolem cest a mnohdy i přímo na cestě. Věrka přišla dokonce s teorií, že v Irsku žije určitě minimálně jednou tolik ovcí než lidí :-)

Ovce, ovce a ovce :-)

Ovcím déšť očividně moc nevadí, ale nám to mokro z nebe vůbec nevyhovuje. Po necelé hodince čekání a přecpávání tousty s marmeládou a burákovým máslem se počasí konečně aspoň trochu umoudřilo a liják přešel v snesitelné a v Irsku obvklé přeháňky. Trek na úplnou špičku Achill Head jsme už ale vzdali a místo toho se prošli po pláži a projeli vyhlídkovou cestou kolem ostrova zdolávající v serpentinách jednotlivé útesy a náhorní plošiny potažené zelenozeleným :-) travním kobercem s rozesetými opuštěnými staveními.

Něco přes hodinku jízdy na jih od ostrova Achill Island stojí na břehu stejnojmenného jezera opatství Kylmore Abbey s krásnými zahradami Victorian Valled Garden. Hned po příjezdu nás při kupování vstupenek chytil sice další prudký liják, ale po zbytek návštěvy opatství a zahrad už jenom maximálně drobně poprchávalo. Areál se skládá ze tří částí - zahrady, opatství a kostel - a přesně v tomhle pořadí jsme si je prohlédli.

Kostelík v Kylmore Abbey

Věrka mě sice celou dobu zásobovala informacemi o životě zdejších pánů, ale na detaily a historické pozadí se mě radši neptejte. Jediné, co si pamatuju je, že dotyčný boháč daroval celé sidlo své manželce, do které byl šíleně zamilovaný, a která mu pak v poměrně nízkém věku zemřela někde v Egyptě a nechala na krku devět dětí ... no prostě samé podstatné informace :-). Místo je to ovšem kouzelné, asi jako celý Connemara National Park, uprostřed něhož leží.

Krajem nádherného národího parku jsme po uzounkých silničkách mezi travnatými kopci kolem jezer a fjordů dojeli až do městečka Galway, kde dneska složíme unavenou hlavu. Ta má je opravdu unavená, takže dobrou noc a krásné zelené sny :-)