<>


X
Zdolané vzdálenosti

1 466km
0km
3 288km
35km
672km

My Flightdiary.net profile

Skotsko

Deník
Cestou necestou
1 - Na sever
2 - Edinburgh
3 - Falkirk a Dunnottar
4 - Vysočinou k Loch Ness
5 - Ostrov Skye
6 - Okolí Ben Nevis
7 - Blair Castle a Stirling
8 - Závěr
Falkirk a Dunnottar
2014-07-28

Brzo ráno (v deset :-)) přijíždím na nádraží South Gyle a auto je ku podivu stále tady. Takže nasedám a jedu na věc - tak nějak z leva :-) Začátky jsou krušné, ale postupně tomu ježdění po levé straně přicházím na chuť. Ale pro mě jako samotného to je docela problém. Při cestování jsem zvyklý za jízdy všechno dělat a hledat sám ale při potřebě stoprocentního soustředění na řízení to moc nejde a taky to díky tomu dneska tak dopadne :-) Nejdříve se jedu podívat na chloubu Skotského inženýrství, most Fort Rail Bridge.

Fort Rail Bridge

Někteří možná čekají, že když jsem ve Skotsku, tak to budou jen samé hrady a palírny whisky, jenomže hrady moc nemusím a whisky nepiju :-) Takže se nedivte těm spíše přírodním a techniským zastávkám. A ani další místo není vyjímkou. Poblíž městečka Falkirk, opředeného spletí kanálů, si skoti postavili lodní výtah. Když můžou výtahem jezdit lidi, tak proč ne lodě, že :-)

lodě `nastoupené`... jde se na to

Výtah samotný je jenom `vrcholkem ledovce`. Všude kolem je plno kanálů, zdymadel a lodě připlouvající k výtahu v prvním patře dokonce proplouvají tunelem. Pěkní hračičkové ti Skotové. Teď sem jezdí pěkně po skotsku (nebo možná po anglicku:-)) trávit s dětmi odpoledne a vylehávat po okolních loukách pozorujíc lodě přepravované výtahem. No svítili těm dětem očička jak stovkové žárovky :-)

Odpoledne, nebo spíše podvečer mi je už jasné, že zpoždění mám pořádné. Přesto kašlu na ubytování a jdu za svým hlavním cilem ... hrad Dunnottar Castle.

Tenhle hrad vlastně může za to, že jsem jel do Skotska

Tenhle hrad vlastně může za to, že jsem jel právě do Skotska. Tomu prostě říkám pořádná zřícenina a dokonalé místo na hraní :-) . Navic takhle v podvečer, v tlumeném pastelovém světle s hejny zlověstně halekajících ptáků kroužících nad hradem a duněním příboje bijícího dole do skal to byl až mystický výjev. Takže další zdržení a pak už jen marné hledání ubytování. Nakonec jsem našel jeden hotel s posledními volnými pokoji, akorát že za 170 liber na noc (=5950kč) Opravdu hezký hotel, s krásným parkovištěm na kterém jsem nakonec spal v autě a od smiluvší se sympatické paní recepční dostal aspoň přístup k hotelovému wifi :-).