<>


X
Zdolané vzdálenosti

5 410km

My Flightdiary.net profile

Island

Deník
Léto pořád tady
1 - Reykjavík a Glymur
2 - Geysir,Gullfoss a spol.
3 - Skanzeny - Akureyri
4 - Velryby a Aldeyjarfoss
5 - Mývatn - Podkova
6 - Mývatn
7 - Extrémní přejezd
8 - Duhové hory
9 - Den na odpis
10 - Ledovce a vodopády
11 - Do Ameriky a domů
Od pramenů, přes skanzeny do ski centra
2017-07-08

Dopolední probuzení do zimy a mrholení není vůbec tak příjemné jako předešlá večerní(tedy vlastně ranní :-) ) koupel v horkém bazénku. Zdrojem teplé vody v termálních jezírcích jsou prameny vyvěrající ze země kousek výše. Na malém pahorku z podzemí bublá, vystřikuje a poprskává vřící voda a někdy dokonce jen pára z děr a sopouchů rozličných barev.

Mezi bublajícími studánkami se i trochu ohřejete, ale také nasmrádnete, protože vaječné aroma je všudypřítomné :-). Z Hveravelliru vede ještě pár desítek kilometrů terénní cesta, takže jízda na sever trvá zase poněkud déle, ale s příjezdem na asfaltku u Varmahlid začínají ubíhat kilometry mnohem rychleji.

Farma u kostelíku Vídimýrarkirkja

Cestou na sever k moři se ještě zastavujeme u malého ale krásného kostelíka s hřbitovem Vídimýrarkirkja a následně ve skanzenu Byggdasafn Skagfirdinga s kostelíkem a domky s rašelinovou střechou.

Domky s rašelinovou střechou ve skanzenu Byggdasafn Skagfirdinga

Jde poznat, že vjíždíme z divočiny zpět k hlavní silnici - všude plno turistů :-). Skanzen je totiž na severní trase jedním z hlavních lákadel. Není divu, malé hospodářské chaloupky působí pohádkově jak z příběhů o trpaslících a celý areál je zasazen do nádherné krajiny. Rašelinovou střechu se zeleným porostem má dokonce i hlavní budova s informacemi :-)

Skanzen Byggdasafn Skagfirdinga - farma

Od skanzenu to je už jenom kousek k severnímu pobřeží Islandu. Přímořským městečkem Sagafjordur jen projíždíme s malou fotozastávkou u pláže a pokračujeme o jeden fjord východněji do přístavního města Akureyri. Kromě kostelíku a krátké uličky s barevnými dřevěnými domky tady toho moc není.

Akureyri - kostel

Nad městem islanďané vybudovali lyžařské středisko. Zajíždíme sice asi do třetiny hory ke spodní stanici lanovky, odkud je výhled na město, ale nic co by stálo za focení :-). Už jsem se prostě asi těšil do kempu hned dole pod kopcem a na další dávku těstovin s protlakem, obohacených tentokrát výborným nakrájeným párkem :-)