<>


X
Zdolané vzdálenosti

659km
17 235km
108km
158km

My Flightdiary.net profile

Emiráty & Sri Lanka

Deník
0 - cestou necestou
1 - Dubaj
2 - Abu Dhabi
3 - Emiráty
4 - Dambulla
5 - Sigiriya a Polonarruwa
6 - Anuradhapura
7 - Kandy a vlakem
8 - Adam`s peak
9 - Matara a pláž
10 - 3 dny skákání domů
Dambulla
2015-03-21

A je to tady. Konečně pořádná exotika :-) Po celonočním bdění to sice zprvu moc nevnímám, ale to vedro a obrovská vlhkost mi okamžitě připomenou kde jsem. Dobré ráno Sri Lanko :-) Dobré a brzké - přiletěl jsem totiž o půl páté ráno. Po hoďce oddychu a zneužívání letištního internetu jdu na věc. Letiště neleží přímo v hlavním městě Colombo, ale kousek na sever. K dosažení mého dnešního cíle tak musím nejdříve autobusem do Colomba a pak přesednout na druhý autobus do Dambully. Přímo před letištěm mě odchytávají taxíkoví a dodávkoví naháněči, kteří slibují zaručeně nejlepší ceny a rychlejší přímou cestu do Dambuly. `Zaručeně nejlepší` cena pro ně znamená 50 dolarů, tedy asi 1250 korun :-) Naštěstí tady nejsem proto, abych se vozil klimatizovanými taxíky, ale poznal místní kulturu a tak vyrážím zmiňovanými autobusy, kde jsem byl za celý den jediný turista :-)

V Colombu před autobusovým nádražím ... mumraj jak v Asii :-)

Cenový rozdíl je značný :-) ... první, letištní bus má ještě samozřejmě přirážku a ůčtuje si za cca 25km 100 dirhamů, takže nějakých 25 korun. Hlavní rozdíl se ale projeví na spoji z Colomba do Dambully, který stojí pouze 180 dirhamů, takže asi 36 korun :-) A za těch 36 korun dostanete pětihodinovou zážitkovou jízdu do centra Sri Lanky :-) Na klimatizaci samozřejmě můžete zapomenou, místo toho jsou tady otevřena všeachna okna i dveře :-). Místní naskakují a vyskakují za jízdy, občas naskočí i nějaký prodavač pouličních dobrot a pití a nebo pár hudebníků pro spestření jízdy. Spestření je to v takovém případě velmi hlasité, protože celou cestu řve na celý autobus místní ala indická pop-hudba z rádia řidiče, kterou během vystoupení hudebníků nechává puštěnou, takže se přeřvávají :-)

A jedeme ... autobusem na sever do Dambully = sedm hodin jízdy v neklimatizovaném autobuse za hlasité produkce místní hudby ... nádhera :-)

Všímavější možná zaregistrovali bezpečnostní pás řidiče, který má přes sebe jenom přehozený a v autobuse ho ani není vůbec kam připevnit :-) Ono vůbec s tou bezpečností provozu jsou tady na štíru. Pokud se tomu vůbec bezpečnost dá říct :-). Každý si tu dělá co chce, obecně platí právo silnějšího a hlavně většího a to, že jde o klasickou cestu (jeden pruh v jednom směru, druhý v druhém) neznamená, že často nemohou jet tři auta vedle sebe v jednom směru a na sebe navzájem intenzivně troubit aby jeden z nich uhl protijedoucímu náklaďáku :-) ... no většinou to bylo o centimetry, ale nakonec jsem si zvykl.

Předjíždí se kde se dá. Mimochodem jezdí se tady po levé straně :-)

Takže později už si vůbec ani nevšímám, když řidič vesele klábosí s náhončím, u toho telefonuje a vůbec si nevšímá, že proti němu jedou dva náklaďáky :-) Místo toho pozoruju okolní divokou přírodu plnou palem a exotických rostlin občas proloženou panoramaty hor.

A všude kolem džungle :-)

Do Dambully přijíždím něco po čtvrté a protože chrámový komplex ležící kousek za městem se zavírá už za hoďku a půl, tak si rychle beru tuk-tuka (ano taková ta malá motorko-tříkolka se střechou :-) ) a nechávám se ubytovat a odvézt ke zlatému chrámu.

Zlatý chrám. Vpravo nahoře skála v níž jsou jeskynní chrámy. Takže alou nahoru :-)

Ani se prozatím nezastavuju vevnitř a vybíhám na pahorek v pozadí, kde jsou do skály vytesány chrámové jeskyně plné Buddhových soch.

Dochází i na první kulturní faux-pas, když dostávám vynadáno za to, že při focení s Buddhovou sochou k němu stojím zády :-) Je tady ale krásně. Narážím na první čechy (skupinka starších doktorek na výletě :-) ) a na Jirkovy oblíbené opice :-)

Opice ... trochu méně oprsklé jak na Gibraltaru :-)

Po seběhnutí dolů si ještě procházím zlatý chrám, ale to už potkávám tuk-tuk-áře, s kterým jsem byl domluvený, že mě odveze zpátky na ubytování. Cestou se ale ještě zastavuju v supermarketu a zakoupenou jedenapůllitrovku vychlazené limonády do sebe obracím skoro na ex :-)