<>


X
Zdolané vzdálenosti

0km
0km
0km
0km
0km

My Flightdiary.net profile

Island

Deník
Léto pořád tady
1 - Reykjavík a Glymur
2 - Geysir,Gullfoss a spol.
3 - Skanzeny - Akureyri
4 - Velryby a Aldeyjarfoss
5 - Mývatn - Podkova
6 - Mývatn
7 - Extrémní přejezd
8 - Duhové hory
9 - Den na odpis
10 - Ledovce a vodopády
11 - Do Ameriky a domů
Velryby, Aldeyjarfoss a Mývatn
2017-07-09

Noci tady na severu jsou krušné a jímám podezření, že teploty večer padají pod bod mrazu, protože mi nebylo během spánku zrovna nejtepleji. Po teplé párkové snídani se zastavujeme u dálšího z mnoha vodopádů. Tento se jmenuje Godafoss.

Godafoss

Menší, ale pěkný a přímo u cesty k dnešnímu hlavnímu cíli ve městě Husavík. Z Husavíku totiž pořádají výpravy za velrybami. Jedna z lodí odplula přesně ve chvíli našeho příjezdu, a tak se zakoupenými lístky na následující loď odplouvající za hodinku a čtvrt, míříme na prohlídku velrybího muzea.

Velrybí muzeum v Husavíku.

Pěkné a hlavně teplé místo, kde volnou hodinku přečkat. I když cena je nakonec několikráte vyšší, než kolik jsme počítali. Mohli by nám dát jako čechům slevu, když interaktivní prezentace v muzeu vyrobil Krátký film Praha :-). Prohlídka hromady velrybích koster, nákup suvenýrů, jedno rozlité kafe a už je čas se nalodit a vyplout na rozbouřené moře lovit velryby :-)

... pak plujeme rozbouřeným mořem kousek dále a ...

Husavík nás po pár hodinách vítá zpátky nádherným počasím a sluncem. Tak krásně slunečno, jako dneska v podvečer, jsme na Islandu ještě neměli. Návštěva vodopádu Aldeyjarfoss tak hned dostává úplně jiný rozměr. Nikterak velký, ale díky slunci nejspíš jediný vodopád, který si v té záplavě islandských vodopádů budu pamatovat :-)

Aldeyjarfoss

Krásné počasí přináší i skvělou náladu, a tak blbneme při focení a dochází i na stupidní panoramata s dvojníky :-). Pěkné počasí se drží i během přesunu terénní cestou až k jezeru Mývatn, kde ještě stihneme navštívit dvě lokace se skalními útvary vzniklými lávou vyvřelou do vody - Skutustadagígar a Hofdi.

Jirka na protějším pahorku v Skutustadagígar.

U Hofdi nám už nadobro zapadá slunce, a tak se ubytováváme v kempu u největšího města na jezeře - Reykjahíld. Trochu překvapením je slečna recepční mluvící česky. Při vybalování věcí ukazuje teploměr v autě 3 stupně nad nulou, ale během naší párkové večeře musela teplota klesnout pod nulu, protože na chodnících se mezitím vytvořilo pěkné náledí :-)