<>


X
Zdolané vzdálenosti

1 466km
3 288km
35km
672km

My Flightdiary.net profile

Skotsko

Deník
Cestou necestou
1 - Na sever
2 - Edinburgh
3 - Falkirk a Dunnottar
4 - Vysočinou k Loch Ness
5 - Ostrov Skye
6 - Okolí Ben Nevis
7 - Blair Castle a Stirling
8 - Závěr
Okolí Ben Nevis
2014-07-31

Příště musím před dovolenou nastoupit nějakou aklimatizační kůru. Mé chození spát ve tři ráno a vstávání před obědem nějak koliduje s rytmem Skotského světa a hlavně otevírací dobou památek a lanovek ... jj zase to dneska odnesla jedna prohlídka :-) Včera jsem se o tom ani nezmínil, ale nestihl jsem takhle trajekt, který mi měl zkrátit a zpestřit cestu z ostrova přes městečko Mallaig. Cesta z Mallaig do Fort Williams (tam jsem dneska spal ;-)) vede kolem monumentu Glenfinnan.

... ještě jednou z vyhlídky :-)

Monument a jeho historické souvislosti asi nikomu moc neřeknou, ale kousek od monumentu stojí Glenfinnan viadukt, určitě dobře známý všem příznivcům Harryho Pottera. Mezi příznivce těchhle stupidních filmů o malém čaroději já rozhodně nepatřím, ale lokaci k natáčení si vybrali nádhernou.

Poblíž je i Glenfinnan viadukt ... příznivci Harryho Pottera jsou už asi doma ... já rozhodně ne :-)

Celý den jsem se pohyboval kolem nejvyšší hory Velké Británie – Ben Nevis. Ale kromě chyvilky při jízdě autem, kdy jsem neměl po ruce foťák, byl její vrcholek neustále ponořený v mracích

Ben Nevis - nejvyšší hora Velké Británie. Tedy prý tam někde v mracích opravdu je:-)

Ještě do předvčerejška jsem koketoval s myšlenkou si na ní vylézt, ale cesta nahoru a zpět prý trvá skoro 9 hodin a s koukáním do mlhy už mám svoje zkušenosti ... tak co už jsem to dostatečně obkecal, abych nemusel přiznat, že prostě lenost vyhrála? :-) Místo toho jsem vyjel lanovkou na jeden z předkopečků. Je to prý navíc jediná kabinková lanovka v celé Velké Británii.

No žádná chlouba. Řekl bych, že jde o nějakou starou repasovanou lanovku z alp :-) Výhled zhora byl ale krásný a to i přes nadmořskou výšku pouhých 663 metrů. On ani samotný Ben Nevis není moc velký, v podstatě jako Lysá hora.

jj, těch 8 minut dřiny(chůze) stálo za to :-)

Tak a pomalu se dostávám k té nestihnuté památce na závěr dne. Jistě jste si všimli, že tu dneska chyběl nějaký hrad. Tím měl být Blair Castle. No jo, chybělo 10 minut :-) A teď jdu výjmečně brzo spát. Možná dokonce před půlnocí, abych aspoň ten poslední den zase celý nezaspal ... jj, poslední :-)