<>


X
Zdolané vzdálenosti

1 385km
4 873km
48km

My Flightdiary.net profile

Andalusie

Deník
Cestou necestou
1 - Malaga
2 - Granada
3 - Cordoba
4 - Sevilla
5 - Gibraltar
6 - Ronda
Ronda a Caminito del Rey
2014-10-26

Z Gibraltaru do Rondy jsme přijeli už včera před půlnocí a i přes pokročilou hodinu neodolali prohlídce města vystavěného na skalním útesu uprostřed rozlehlé náhorní plošiny. V místních poměrech, kdy ještě dlouho po půlnoci jsou ulice plné lidí a dětí hrajících na náměstí fotbal si tak pozdní hodinu ani neuvědomíte. Navíc povzbuzeni konečně dobrou večeří na hlavním náměstí, jsme vyrazili na noční prohlídku Rondy, mající v nočním nasvícení mystickou atmosféru. Most Puente Nuevo klenoucí se ve výšce cca 120 metrů nad řekou Tajo je asi hlavní dominantou města.

Most je prostě monumentální a přitahuje veškerou pozornost při pohledu ze všech stran i přesto, že i zbytek města je historický a překrásný. Ronda je starobylé město a i místní býčí aréna Plaza de Toros patří mezi ty nejstarší ve Španělsku. Není divu, že odsud pocházejí i jedny z nejslavnějších toreadorských rodů. Obešli jsme Rondu prakticky dokola a seběhli(doslova) skoro až na dno rokle k úpatí mostu Puente Nuevo, takže následná cesta směrem k Malaze byla vlastně příjemným odpočinkem po vyběhnutí 120 výškových metrů zpátky nahoru do města :-)

Cestou do Malagy, odkud nám odpoledne letělo už letadlo domů, jsme se ještě stavili u kaňonu se stezkou El Caminito del Rey(Královská stezka). Na stezku jsem se strašně těšil a celou dobu doufal, že se nám podaří prohlédnout aspoň její začátek. O to větším zklamáním pro mě bylo, když se tento můj sen nesplnil.

El Caminito del Rey

Stezka je sice uzavřená už několik desetiletí a oficiálně tam je vstup zakázán, ale o to více přitahovala všechny návštěvníky k `procházce`. Španělé si však uvědomili jaký magnet na turisty jim tady leží a chátrá, a tak se (samozřejmě z dotací EU) pustili do její rekonstrukce. No a teď během renovace je vstup k ní bohužel bedlivě hlídán strážcem s dalekohledem za podpory policie. Popravdě mě tímhle španělé dost naštvali a jen tak jim to nezapomenu. Na letiště jsme tudíž přijeli s dostatečným předstihem a nekonal se ani žádný z mých obvyklých pozdních příchodů pár minut před odletem :-) Nicméně o závěrečné `spestření` se postaralo počasí. Jak za letu, tak hlavně při přistání, které se neplánovaně konalo v Katowicích, odkud nás pak převezli autobusy do Krakowa ... takže jsem se vysněného řádného spánku nedočkal ani poslední den :-)

PS: pro nezasvěcené je tady odkaz na asi nejznámější video z královské stezky na youtube :-)