<>


X
Zdolané vzdálenosti

3 254km
2 724km
95km

My Flightdiary.net profile

Anglie a Wales

Deník
Cestou necestou
1 - Windsor - Dover
2 - `7` sisters & Brighton
3 - Stonehenge
4 - St.Michael a Theatre
5 - Wales - Snowdonia
6 - Snowden
7 - Liverpool & Lakes
8 - Hadrian`s Wall
9 - York a Cambridge
Snowdon, Conwy Castle a aquadukt
2015-08-05

Dneska jsme tajně doufali v jízdu horskou úzkokolejkou na vrchol nejvyšší hory Snowdon. Jak, ale Jirka večer zjistil, tak lístek je třeba si kopupit předem a dneska jsou už všechny vláčky plné. I tak ale míříme k údolní stanici a s vědomím, že nejspíš není kam spěchat, fotíme vesničky rozeseté po údolích Snowdonského parku.

Parkujeme na divoko mimo parkoviště nedaleko údolní stanice a jdu se jenom rychle zeptat, jestli se neuvolnilo třeba místo na jeden z odpoledních výjezdů. Pán u přepážky mně ovšem překvapuje, že v nejbližším vlaku jedoucím za 9 minut jsou náhodou volná dvě místa. Takže přichází sprint zpátky k autu a za 8 minut se sbalením a přeparkováním tak tak stíháme nastoupit do do posledního místa zaplněného vagónku (zdrobněliny nepoužívám náhodou :-) ).Původně jsem byl k mohutnosti a výhledům z místních sotva tisícovkových vrcholů skeptický, ale Snowdonia změnila můj názor. Zubačka šplhá do holých a strmých strání pomalu, rychlostí skoro chůze a postupně se otevírají úchvatná panoramata.

Pohled z vrcholku Snowdenu.

Na vrcholku, podobně jako po cestě, následují fotografické žně :-) Při příští návštěvě Walesu musím tohle místo navštívit znovu a vylézt sem pěšky z druhé strany od jezer. Míst a hor je kolem plno, ale chtělo by to aspoň týdenní čistě pěší dovolenou :-) Takže pro teď opouštíme Snowdonii, naposledy obkroužíme hlavní masiv a jedeme k moři prohlédnout si maják Ynys Llanddwyn. Cestou ale zjišťujeme, že příjezd je zpoplatněn a navíc je třeba jít poslední 2km pěšky. Program máme už tak nabitý, takže maják vypouštíme a přesouváme se k nedalekému hradu Conwy Castle.

Conwen Castle. A jde se na průzkum :-)

Dneska se prostě daří - z Conwy Castle se vyklubal další skvělý hrad na hraní. Podle popisku jsme to tušili a proto mu dali přednost před nedalekým, trochu významnějším, hradem Caernarfon Castle, sídlem princů z Walesu. Pobíháme znovu po hradbách, občas každý na jinou věž a hrajeme si na sousedy, takže celým hradem zní čeština až se Angličani můžou divit :-)

Z hradeb nás vyhání až déšť. Blíží se sedmá hodina a je na čase zamířit na sever do Liverpoolu, ale ještě s jednou malou zastávkou u městečka Pontcysyllte. Možná si z loňska pamatujete, jak jsem navštívil lodní výtah. Tak dneska je na řadě kapitola 2. - vodní most, neboli aquadukt :-)

Jdu vám takhle po mostě, a najednou ... loď :-)

Vodní kanál tady křižuje po 38 metrů vysokém mostě udolí s řekou Dee. Měli jsme štěstí a zastihli právě loď plující akvaduktem dlouhým přes 300 metrů. Jako už poněkolikáté tento den přišel déšť a uspýšil náš přesun do Liverpoolu. Je něco před půlnocí a jestli tyhle pohádky brzo dopíšu a bude se mi chtít, tak možná vyrazím na krátkou noční procházku centrem. Uvidíme :-). Zatím dobrou noc.