<>


X
Zdolané vzdálenosti

1 466km
3 288km
35km
672km

My Flightdiary.net profile

Skotsko

Deník
Cestou necestou
1 - Na sever
2 - Edinburgh
3 - Falkirk a Dunnottar
4 - Vysočinou k Loch Ness
5 - Ostrov Skye
6 - Okolí Ben Nevis
7 - Blair Castle a Stirling
8 - Závěr
Blair Castle a Stirling
2014-07-01

Při hledání včerejšího ubytování mi přálo štěstí a našel jsem hostel nedaleko Blair Castle v městečku Pitchory. Ráno bylo tedy na čase dohnat resty a zámek navštívit.

Ranní příjezd na Blair Castle

Byl jsem hlavně zvědavý na jeho zahrady, kterými se chlubí ve všech letácích. Ty mě bohužel dost zklamaly. V porovnání se zahradami u Dunvegan Castle to byl jenom takový chudý příbuzný.

Hercules Garden

Hrad je zvláštní hlavně tím, že jeho majitelé(rod Murray) mají speciální výsadu držet si svou vlastní armádu. Tohoto využívají až do dnes a jde vlastně o jedinou legitimní soukromou armádu v celé Evropě. Po prohlídce zahrad jsem se vydal směrem na jih do městečka Stirling. Za celý týden nashromážděný spánkový deficit a obrovská únava mě ale tentokrát už dohnaly a nedaly nejmenší šanci. Někde v polích před městem Perth bylo další řízení nemyslitelné, takže jsem sjel na nejbližším sjezdu z dálnice, zastavil na prvním plácku u plotu vedle silnice a okamžitě usnul. Asi po hodině spánku mě probudily zvláštní zvuky ani né metr od mé hlavy. Otevřu oči a on tam ... kůň :-)

vstávat, tady kůň :-)

Při každém mém pohybu a náznaku, že jsem opravdu člověk :-) se snažil ke mně dostat a připomínal mi spíš psa loudícího nějaký pamlsek. Rozloučil jsem se teda s koňem a pokračoval v cestě na jih. Na objezdu Perthu byly obrovské kolony aut a tak jsem sjel znovu z dálnice a pokračovál bočními cestičkami skrz louky a pole. Po malé svačince v plích jsem konečně dojel do města Stirling. Hrad tady mají taky, ale to víte ... prostě další z milionů skotských hradů :-) Takže jsem se zastavil jenom u věznice v podhradí a pak se přesunul na okraj města k National Wallace Monument.

William Wallace monument

Ten stojí na kopci nad údolím jako připomínka skotského hrdiny sira Williama Wallace jistě všem dobře známého z filmu `Statečné srdce`, který byl natočen právě podle jedné z legend o tomto bojovníkovi za Skotskou nezávislost. Hned po opuštění památníku začínám hledat ubytování, ale ukazuje se, že jak v Edinburku tak v Glasgow se právě tento víkend konají hlavní události roku, takže v okolí víc jak 100km prý není prakticky možné sehnat nic ke spaní. Podobně jak jsem autovýlet v pondělí zahájil, tak ho i teď poslední noc zakončuji a přespávám v autě asi 15km od letiště, na náměstí vesničky Winchburgh.