<>


X
Zdolané vzdálenosti

659km
17 235km
108km
158km

My Flightdiary.net profile

Emiráty & Sri Lanka

Deník
0 - cestou necestou
1 - Dubaj
2 - Abu Dhabi
3 - Emiráty
4 - Dambulla
5 - Sigiriya a Polonarruwa
6 - Anuradhapura
7 - Kandy a vlakem
8 - Adam`s peak
9 - Matara a pláž
10 - 3 dny skákání domů
Kandy a vlakem nahoru
2015-03-24

V Pinawalle, trochu daleko od Kandy, takže vyrážím někdy po šesté, abych si mohl v klidu prohlédnout Kandy. V 11:20 totiž z Kandy odjíždí poslední denní vlak na jih. Oprotí včerejšku jedu zpátky autobusem opačnou stranou údolí. Kandy je sice druhé největší město, ale leží na křižovatce ostrých údolí uprostřed kopců.

Výhled od sedícího Buddhy ... Kandy jako na dlani :-). Za chvíli si vezmu tuktuk k jezeru v povzdálí.

Nejdříve si vybíhám na kopec nad městem, z něhož dolů zhlíží obří bílá socha sedícího Buddhy. Zády sochy se dá po úzkých schodech vyšplhat až k jeho hlavě. Bohužel přístup přímo na hlavu je zatarasen a můžete se mu dívad jenom zpoza krku :-)

Sedící Buddha na kopečku nad Kandy. Za zády se mu schodištěm dá vylézt až k hlavě.

Nějak jsem se za posledních několik dní různých buddhistických chrámů nabažil víc jak dost, takže ty dva v Kandy už vynechám. K tomu řekněme významnějšímu jsem se vypravil aspoň na procházku, protože leží na břehu jezera Bogambara. Mají v něm mimochodem další pár Buddhových zubů. Až se vrátím, tak musím zjistit, proč jsou buddhisti zatíženi zrovna na zuby :-)

Temple of the Tooth - aneb chrám v Kandy a v něm další dva Buddhovi zuby.

Procházím se tedy po břehu jezera a po nákupu denní dávky potravin(lahev pití a půl kila banánů) se pomalu přemisťuju na nádraží, kde začne můj hlavní dnešní program:-) Tím je jízda vlakem na jih do hor u městečka Hatton. Vlak tady šplhá do hor po strmých stráních porostlých džunglí ve vyšších polohách přecházejících v rozlehlé čajové plantáže.

... tady začínají slavné horské čajové plantáže.

Tady začíná ta pravá Sri Lankan jako z plakátů cestovních kanceláří :-) Že je něco jinak poznávám už na nádraží z obrovského počtu turistů. Oproti dopolední cestě do Kandy, kde jsem byl v autobuse zase jediný cizinec je to trochu rozdíl. Cestou vlakem se definitivně rozhoduju pro zítřejší mírně extrémní plán, a tak v městečku Hatton přestupuju na autobus jedoucí vysoko do hor. Hned po nasednutí zaslechnu mým uším libě znějící češtinu. Seznamuju se tak s Matiášem stojícím vedle mně. Taky cestuje sám po Srí Lance, ale už několik týdnů. Jako by to náhodě nestačilo, tak se ozývá i další pod námi sedící kluk, taktéž čech - Marcel - a taktéž sám toulající se Srí Lankou :-). Autobus drnčí hlasitěji než obvykle a my šplháme po strmých úzkých cestách nahoru nad přehradu Maskelyia reservoar. Strmá úzká cesta lemovaná prudkými srázy několik centimetrů od jejího kraje ale nic nemění na zběsilém stylu jízdy sri lanského autobusáka. Nakonec dojíždíme v pořádku, ikdyž pár protijedoucích tuktuků a aut jsem už už viděl vytlačených z cesty. Naštěstí ale vždycky zabere houkačka. A když né, tak pomůže ještě silnější houkačka :-) A pak také fakt, že máme čtyři kola, takže jedno přece nemusí nutně jet po zemi, ale může třeba viset nad srázem :-)

Jako vždycky ale odvádí pozornost nádherná okolní příroda. Kluci a několik dalších spolucestujících míří do guest house jménem Green House a tak se k nim přidávám. Guest house je už ale úplně plný a není tu pro mně místo. Naštěstí se nabízí jeden mladý francouzský pár, abych spal u nich v pokoji na třetí posteli a všichni tak ušetříme. Do západu slunce zbývají necelé dvě hodiny, které trávíme procházkou po horské vesnici, focením a nákupy v mnoha stáncích lemujících konec cesty. Nacházíme se totiž na velmi slavném poutním místě, ale o tom více až zítra :-)

Po společné večeři se všemi ostatními spolubydlícími ještě chvilku kecáme u piva a místní limonády, ale postupně jdeme pomalu spát, protože zítra nás všechny čeká extrémně brzké vstávání.

Společná večeře před pár hodinama spánku.