<>


X
Zdolané vzdálenosti

6km
2 976km
117km
1 019km

My Flightdiary.net profile

Řecko

Deník
Na sever a na jih
1 - Athény
2 - Mykény
3 - Santorini
4 - Zpátky na pevninu
5 - Příjezd do Meteory
6 - Meteora
7 - Soluň
8 - Varšava
Soluň neboli Thessaloniki
2017-05-11

Schválně ruce nahoru kdo věděl, že město Soluň se vlastně jmenuje Kessaloniki. No jo všichni, takže jsem byl zase jediný a nikdo jste mi to neřekli :-). Odteď si to už ale budu pamatovat. Ovšem nejen název, ale také město samotné. Celou cestu na sever jsem v severní části Řecka slýchával o řevnivosti mezi Athénami a Soluní a o ambicích Thessaloniky být hlavním kulturním a historickým městem Řecka. Od všech seveřanů jsem navíc slýchával jak je Soluň obrovské a krásné město. Ve velikosti jim teď můžu dát za pravdu, ale ten zbytek nevím, kde vzali.

Soluň je totiž neskutečné chudé a špinavé město. Po příjezdu vlakem na hlavní nádraží jsem si cestou nadával, co za hostel jsem si to vybral, že stojí v tak zapadlé chudinské čtvrti. Jenomže po ubytování a dalším průzkumu města mi došel fakt, že takhle vypadá město celé. Tedy až na drobnou výjimku v podobě úplného centra kolem rotundy a Bílé věže, ale jenom drobnou. Centrum dýchá bujarým životem a oplývá plno luxusními obchody s mnohdy krásnými výlohami, ale zasazenými do starých oprýskaných a špinavých budov. Kapitolou samou pro sebe je obrovské množství vybydlených a posprejovaných domů.

Ne že by byla Soluň úplně škaredá, ale v kontrastu s pěním severořeckých obyvatel ód na její krásu mě realita poněkud zaskočila. Pro ukázku, tady je Soluňská obdoba Akropole :-)

Pokud si Soluň zadáte do vyhledávače a nebo narazíte na nějakou její pohlednici, tak skoro určitě uvidíte fotku Bíle věže na břehu moře. Bíla se pouze jmenuje, jinak jde o klasickou cihlovou věž :-). A jestli centrum bylo drobnou vyjímkou z veškeré té špíny, tak Bílá věž je úplnou výjimkou. Nitro věže hostí šest pater interaktivních expozicí zářících novotou.

Ani zbytek Soluně však nemusí smutnit. Soumrak totiž přináší milosrdnou tmu, v jejimž hávu i špinavé rozbité uličky najednou vypadají krásně. Jenom je problém se v nich občas vyznat :-)

Nedá se nic dělat, ale blíží se konec mého řeckého výletu. Mám před sebou asi dvě hodiny spánku a cestu na letiště. Ještě že mne cestou domů čeká ještě závěrečná zastávka ve Varšavě.