<>


X
Zdolané vzdálenosti

4 987km
16 496km
74km
793km

My Flightdiary.net profile

Florida

Deník
Cestou necestou
1 - Frrr za oceán
2 - Fort Lauderdale
3 - Miami
4 - Everglades
5 - DHL odpočinek
6 - Key West
7 - Biscayne Park
8 - Cape Canaveral
9 - St. Augustine
10 - New Orleans
11 - Bažiny Luisiany
12 - Rozlučka
13 - Cesta domů
Kennedyho vesmírné středisko
2016-11-13

Je tady neděle a my brzo ráno vyrážíme za tím, pro mě asi nejzajímavějším, co na Floridě mají - do Kenedyho vesmírného střediska na Cape Canaveral. Hned ráno nabíráme díky menšímu mikrovlnnému grilování trochu zpoždění, ale mnohem víc mě mrzí, že neuvidím zděšení uklízečky, která do našeho špekem provoněného pokoje během dne příjde uklízet :-)

Mistr kuchař smaží slaninu na americký způsob ... v mikrovlnce :-)

Vybaveni slaninovými sendviči vyrážíme na tříhodinovou cestu na sever Floridy, která uběhne raz dva. Ke konci sice trochu bloudíme, ale před jedenáctou už vstupujeme do raketové zahrádky u vchodu do vesmírného střediska.

Raketová zahrádka (tak tomu tady říkají :-) )

Martin s rodinou jsou ještě na cestě a my s Rendou hned jedeme autobusem NASA na okružní vyhlídkovou jízdu po ostrově kolem jednotlivých odpališť raket, mamutího transportéru a hlavně kolem gigantické montovací haly.

Tuhle halu určitě všichni znáte ... montují se tady raketky všeho druhu :-)

Cestou je jedna výstupní zastávka v pavilónu věnovaném programu Apolo, neboli cestám na měsíc. Můžete si tady i sáhnout na měsíční kámen, ale hlavně vidět vše kolem raket.

Po návratu do Vesmírného střediska nás čeká hlavní atrakce - pavilón Atlantis, věnovaný raketoplánům. Amíci prostě umí udělat show, takže celá prohlídka začíná dechberoucí projekcí v obrovské polokulové místnosti, kdy na konci při příletu Atlantis, se projekční stěna postupně zprůhlední, až za ní uvidíte opravdový Atlantis, zavěšený uprostřed obrovské haly.

Všude kolem jsou desítky atrakcí jako skluzavky, simulátory rozličných kosmických aktivit a nespočet artefaktů souvisejících s misemi raketoplánů. Čas tady letí ani nevíte jak. Neustále se vracíme na začátek a procházíme celou expozici znovu a znovu. Nakonec přichází i Martin s rodinou a všichni blbnou a dovádějí na skluzavkách :-). Mají tady i simulátor startu raketoplánu, do něhož si ale ssebou nic nemůžete vzít, protože při obrácení do svislé polohy by padající věci mohly někoho zranit ... takže odsud žádné fotky bohužel nemám. Nakonec jsem byl ale překvapen, že věnovali část expozice i núspěchům v podobě dvou havarovaných raketoplánů Columbia a Chalanger. Tady je kousek Columbie nalezený někde v polích ...

Najednou je ale šest večer a středisko se zavírá. Ještě před odjezdem stihneme rychle s Rendou navštívit pavilón věnovaný připravované misi na Mars, ale pak už je čas odejít. Já se ale od ostatních odděluji a na posledních pár dní vyrážím na sever Floridy. Tak nějak na slepo, takže uvidíme, co následující dny přinesou.