Přihlásit


X
Zdolané vzdálenosti

0km
0km
0km
0km
0km

My Flightdiary.net profile

Island

Deník
Léto pořád tady
1 - Reykjavík a Glymur
2 - Geysir,Gullfoss a spol.
3 - Skanzeny - Akureyri
4 - Velryby a Aldeyjarfoss
5 - Mývatn - Podkova
6 - Mývatn
7 - Extrémní přejezd
8 - Duhové hory
9 - Den na odpis
10 - Ledovce a vodopády
11 - Do Ameriky a domů
Den na odpis
2017-07-14

Jak už název dnešní kapitoly napovídá, trochu nám tento den nevyšel. Příčinou bylo jak jinak než počasí. Skoro celý den mlha a většinou i vytrvalý déšť a nebo aspoň silné mžení. V plánu byla návštěva ledovcové laguny Jokulsárlón, ovšem platit dva a půl tisíce za vyjížďku v dešti a mlze se nám nechtělo. Ostatním hordám lidí, které chrlily stále přijíždějící autobusy a auta to ale nevadilo. Laguna je velkou atrakci, tak možná měli už lístky koupené předem, a nebo to jsou prostě blázni. Někteří rozhodně blázni :-) ...

Buď jsem se zbláznil já a nebo ta paní :-)

Od laguny kousek na sever stojí v horách nejvýše položená chata, kam se dá dojet autem. Třeba se cestou počasí zlepší a během jízdy nahoru a dolů desítkami serpentín zmizí aspoň mlha a přestane pršet. Inu nepřestalo. Ani během skoro hodinového sezení v autě před chatou a svačení.

Chata ... nebo spíše mlha :-)

Bláhová zastávka cestou zpátky u laguny byla zcela zbytečná. Počasí se ne a ne zlepšit. Ba naopak. Island ukázal, že to umí ještě zhoršit. Už jsme pomalu celý den úplně odepsali a směřovali silnicí číslo 1 k Reykjavíku. K dramatickému zvratu však došlo při zastávce na čerpací stanici poblíž Skaftafell. Né že by se tak dramaticky vyčasilo, ale narazili jsme na akci sněs co můžeš za hodně rozumný peníz. Takže místo rychlé zastávky k natankování se náš pobyt protáhl o dobré dvě hodinky a naše žaludky poznaly po mnoha a mnoha dnech co to je teplá plnohodnotná strava ... několikrát dokola :-). Jídla nejenže bylo neomezeně, ale také chuťově enormně dobré. Ikdyž už můj žaludek po nacpání skoro vším z bufetové nabídky nemohl, nechal se ještě přemluvit aspoň ke kávičce a čokoládovému dezertu se šlehačkou. Když se žere(pardon za to slovo, ale nazývat to jezením by bylo opravdu nepravdivé :-) ), tak na nesmysly jako focení není prostor. Tak tady máte aspoň fotku benzínky zvenku, ať víte, kde se zastavit :-)

Benzínka, kde se přežerete k příslovečnému prasknutí :-)

S plným žaludkem(spíše nehorázně přeplněným) je svět hned mnohem příjemnější, obzvlášť když islandské mocnosti konečně odvolají déšť a pomalu začnou stahovat i mlhu. Plavby po ledovcové laguně už sice zkončily, ale rozhodli jsme se zůstat o den déle a pokusit se o plavbu po laguně zítra. Pro dnešek si můžeme aspoň zajet ke dvoum jiným ledovcovým splazům končícím kousek od oceánu.

Jeden ze splazů ledovce Vatnajokull. Už jsem se zmínil, že je to největší evropský ledovec? :-)

Vynikající místečko pro přenocování mimo kemp už známe ze včerejška, takže stačí postavit stan, vydržet další den bez hygieny :-) a doufat, že zítra bude minimálně tak hezky jako dneska večer.