<>


X
Zdolané vzdálenosti

9km
10km
8 770km
113km
4 537km

My Flightdiary.net profile

New York a severovýchod USA (+Madrid)

Deník
Úvod - cestou necestou
1 - Frrrr přes louži
2 - NYC & Philadelphia
3 - Washington
4 - Chicago
5 - Cestování vlaky
6 - Boston
7 - New York
8 - NYC - Downtown
9 - Nákupní fiasko
10 - Madrid
Boston v dešti
2012-10-11

Jestli jsem si ve Washingtonu stěžoval na počasí, tak nevím co bych měl říkat dneska. Od samého rána zataženo a neustálé mrholení. Po vic jak hodině čekání a přejídání se v jídelně hostelu všemi druhy jídel, jenž tam nabízeli, jsem to vzdal a vyrazil. Ikdyž Bostonu to hodně slušelo i za deště, když vrcholky mrakodrapů mizely někde v husto-husté mlze, jakoby si je někdo namáčel do mléčné pěny a chystal ukousnout. Nějaký obr by si možná pochutnal, ale zkuste v takových podmínkách za deště fotit a chodit městem.

Ano, přesně tak. Neposlechl jsem moudrých rad a i dneska chodil, což se ukázalo jako obrovská chyba. Jenomže za deště to ani jinak nešlo. Původní plán jezdit jenom na kole v dešti a větru nepřicházel v úvahu. Prošel jsem kompletně celé vnitřní centrum města a všechny Bostonské památky, kostely a hystorické budovy. I Boston má svůj (ikdyž né tak vysoký) vyhlídkový mrakodrap, ale jeho návštěvu jsem automaticky vypustil, protože krásné vyhlídky metr před sebe do mlhy jsem si užil dostatek už minulý měsíc ve Švýcarsku :-) (Pro ty co neví tak jsem si tenkrát koupil lístek na nejvýše položené nádraží v Evropě a celý den koukal jenom do mlhy). Po projití historického centra jsem zamířil na sever přes řeku Charles River do Charlestown-u, kde kotví na světě nejstarší dřevěná třístěžnová fregata v aktivní službě ... neboli funkční a spuštěná na vodu. Protože téhle krásky by se nejspíš nezalekli ani současní somálští piráti na gumových člunech. Ale je to prostě nádherná loď vyvolávající ještě nádhernější a romantičtější představy z dob pirátů a korzárů.

Loď si můžete prohlédnout nejen zvenčí, ale je přístupná i její paluba a dokonce dvě patra podpalubí. Štítky se zákazy manipulace s děly a lození po stěžních a lanoví nejsou všude určitě bezdůvodně. Každého i dospělého, natož malého chlapce, to svádí k vyšplhání do ráhnoví, vytažení plachet a vydání se, ikdyby jen "jako", za divokým dobrodružstvím po širých mořích.

Pro ty méně romantické a techničtější kotví kousek vedle její o něco(pár set let :-)) mladší sestra USS Cassin Young.

Jestli se vám dnešek zdá nějak moc o lodích, tak není divu. Boston je jakožto historicky nejdůležitější americký přístav s loděmi nerozlučně spjat. A nevyhnul jsem se jim ani v dalším bodě svého programu. Jelikož to hlavní co si většina lidí při vyslovení jména Boston vybaví je takzvaná Bostonská čajová párty, která jakoby odstartovala vznik samostatných spojených států. No a k téhle "čajové vzpouře" došlo právě tady.

Kromě lodí k Bostonu patří také vzdělání. Mimo mnoha jinými vysokými školami se na severu v části Cambridge rozkládá areál slavné Harvardské univerzity. Její návštěvu jsem ale bohužel vynechal, takže prozatím nevím o co byla má studia ochuzena. Ale stejně pochybuju, že by mohlo být něco lepšího, než VŠB :-). Už při návratu z USS Constitution totiž přešel déšť ve vichr s lijákem a navíc mé šlapky nadobro vypověděly službu. Že já neposlechl maminčiny rady a zase chodil. Nevím co s těmi nohami plnými puchýřů budu v New Yorku dělat ... asi sedět v hostelu, koukat na filmy a pařit se spolubydlícími hry :-) Jinak ano, pochopili jste správně. Právě sedím ve vlaku směr New York a své poslední dva a půl dne v USA strávím už jenom tam. Takže si jdu spočítat poslední drobné ať vím na kolik jízd taxíkem mi zbylo. Jinačí doprava pro mně a mé nohy asi nepřipadá v úvahu :-)