<>


X
Zdolané vzdálenosti

9km
10km
8 770km
113km
4 537km

My Flightdiary.net profile

New York a severovýchod USA (+Madrid)

Deník
Úvod - cestou necestou
1 - Frrrr přes louži
2 - NYC & Philadelphia
3 - Washington
4 - Chicago
5 - Cestování vlaky
6 - Boston
7 - New York
8 - NYC - Downtown
9 - Nákupní fiasko
10 - Madrid
Zpět v New Yorku
2012-10-12

Po pár dnech zase zpátky v New Yorku. Broodway už prázdná bez průvodu, takže jsem se k Empire State building dostal tentokrát bez problémů. Po varování mých, sobotních spolubydlících, které ve frontách na vyhlídkové patro strávily více jak tři hodiny, jsem vyrazil brzo ráno a časné vstávání se opravdu vyplatilo. Všechny tři řady jsem vystál za slabou půl hodinku, a pak už jako obvykle ... nádherná panorámata, tentokrát z 86.patra :-)

Oproti mnou dříve navštíveným výškovým stavbám, je ale tahle úplně jiná a to v interiéru. Žádné sklo-železo-beton, ale stará budova s obrovskými mramorovými sály, chodbami a klasickými okny. Po návštěvě (prozatím)nejvyššího mrakodrapu v New Yorku jsem zamířil za trochou kultury do Guggenheimoova muzea. To bylo bohužel výjměčně zavřeno, takže jsem si po cestě ze severu kolem Central Parku prohlédl aspoň Metropolitní muzeum umění. Mou nekulturní duši už ale žádné předstírání zájmu o tuto ušlechtilou oblast nezachrání, takže jsem hned z druhého sálu utekl a vydal se za něčím mnohem zajimavějším :-) Na západě Manhattanu, na konci 42th st u přístavního mola číslo 86 kotví na řece Hudson letadlová loď USS Intrepid, fungující jako jedno velké muzeum.

No co myslíte ... jedno dvoumetrové dítě bylo zase jednou jako v ráji a prolezlo tenhle skoro 270-ti metrový kolos takzvaně "od sklepa až po půdu" :-). Přístupná je většina zajimavých míst od hangárů přes ubytovny se zázemím až po navigační a velitelský můstek a k tomu nespočet zbraní, letadel, helikoptér a jeden "malý" bonus navíc. Možná jste si už na obrázku výše všimli na zádi velké nafukovací haly, která normálně na lodi není. Tady je po svém vyřazení uschován a vystaven raketoplán Enterprise.

U stejného mola je kromě letadlové lodi také zakotvena ponorka USS Growler. Také přstupná a také důkladně "prošmejděná" :-).

Pro všechny ty technické skvosty jsem trochu zapomněl na čas, takže můj následný přesun New Yorským "MHD"(tady se jmenuje MTA) připomínal spíše zběsilou honičku akčního hrdiny s časem. Taky že mnozí strážníci propadali podezření. To víte, tady se vyčnívání z řady moc nenosí .. hned jste terorista. Jenomže mě čekala konečně ta kulturu ... kultura, kterou výjmečně snesu, neli kterou miluju :-) Schválně, kdo z vás si myslel, že pojedu za oceán bez návštěvy koncertu mé milované hudební skupiny, ruce nahoru :-)

Co vám budu povídat ... prostě nádhera. Ikdyž mé nohy, donucené i přes bolest dvě hodiny skákat a křepčit si myslí něco jiného :-) Koncert se konal v Best Buy Theatre přímo na Time Square, místě které samo o sobě stačí k úplnému poblouznění. V té oslnivé atmosféře světel a života bych večer vydržel sedět hodiny a hodiny a jenom nasávat tu energii. Ale to se dá těžko popsat, jedině zažít :-)